O nás

Shum Davar – jsme v Praze působící kapela založená v roce 2013, spojující muzikanty z Běloruska, Gruzie, Slovenska a Česka. Každý z členů kapely vnáší do kapely osobitý talent a má za sebou spolupráci na projektech v různých žánrech, např. klasické hudbě, jazzu nebo folklóru. Vystupujeme ve dvou formacích, a to s akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim nebo Gugarem Manukyanem. Máme jednu šumdavariánskou duši, ale projevujeme ji ve dvou rozdílných podobách!

Náš styl definujeme jako fúzi klezmeru, gypsy, balkánu, slovenské, gruzínské, arménské a běloruské lidové hudby. Melodie, které hrajeme, překonaly bouře staletí a nyní zde, v samém srdci Evropy, prožívají svůj comeback. Snažíme se oslovit publikum pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Naše hudební řeč je srozumitelná všem lidem celého světa a rádi spolupracujeme na multirkuturních projektech.

Shum davar, “שום דבר“ [:shoom d’var:] je hebrejský výraz pro “nic”, “žádný” nebo “nikdo”. Vedle toho v ruštině “шум да вар“ [:shoom d’var:] znamená “šum A var“, “šum ALE var” nebo “šum ANO var”. Necháváme na posluchači posoudit, zda se Shum Davar inklinuje první nebo některé z dalších zmíněných definic!

 

O členech kapely...

_DSC2244bw

Aliaksandr Yasinski (ako) – Narodil se běloruském Baranoviči a už odmalička bylo jasné, že tento blonďák bude do muziky. Jeho knoflíkový akordeon jede dnes na plné obrátky, protože Saša hraje s mnoha uskupeními (Radka Fišarová, RAZAM, The Unlimited Trio a další…) a učí. A když nehraje nebo neučí, tak skládá, provozuje mobilní nahrávací studio nebo rozepisuje notové party pro velké orchestry. Jeho nesmírný talent a píle se projevují také ve studiu hudby – vystudoval Konzervatoř v Minsku, Pražskou konzervatoř a nyní pokračuje na pražské HAMU. Na jaře 2013 spoluzakládal Shum Davar.

Gugar Manukyan (ako) – Armén, rodák z gruzínské Tbilisi, který vystudoval nejdříve hudební učiliště v Tbilisi a následně hudební fakultu na institutu M. Nalbandiana v Gyumri (Arménie). Studoval hru na klavír a nyní hraje na klávesový akordeon. V Tbilisi založil rodinu a živil se částečně hudbou a kadeřnickým řemeslem. V divokých letech na začátku milénia se mu Česká republika stala novým domovem. Hraje v Praze s All Star Refugee Band a dalších uskupeních. Jeho specifický kavkazský feeling doplnil zvuk Shum Davar, jehož se Gugar stal neoddělitelnou součástí v létě 2014.

Alois Zatloukal (vio) – v roce 2022 se k nám přidává rodák z Uherského Hradiště, který vyrostl na moravské cimbálovce, studoval na Konzervatoři J. Ježka a pokračuje ve studiu na HAMU Praha. V minulosti a dnes hrál a hraje s mnoha zajímavými osobnostmi z oblasti české world music a jazzu (S.Janoušek, J.Koubková, Jablkoň, Z. Lapčíková, M. Kyšperský, P. Bende, CM Slačáci) a vyučuje na Církevní husitské ZUŠ Harmonie v Praze Dejvicích.

Emil Novotny (bas) – je naše posila z česko-kanadské muzikantské rodiny a další, tentokrát soušasný student pražské Konzervatoře J.Ježka. Orientuje se na world music a jazz (Mama Mbaye, Wet Knees + různé jazzové party).

Daniel Kundrák (gui) – Rozený královéhradečák, který vyrůstal ve východoslovenském Popradu. Od dvanácti let působí opět ve svém rodišti a hraje v prvních kapelách, kde se chytá baskytary. Konzervatoř J. Ježka sice nedostudoval, zahrál hraje v JH Big Bandu a různých lokálních jazzových, rockových i metalových kapelách. Na konci 2015 přijímá výzvu bratra Viktora přidat se k Shum Davar. Od roku 2017 kapelu zastupuje.

Také s námi hráli a třeba ještě někdy zahrají:

Marcel Kóňa (dru)
Juraj Stieranka (vio)
Pavel Bartoš (bas)
Viktor Kundrák  (dru)

Hosté:
Iva Marešová (voc)
Adam Černík (vio)
Anežka Altmanová (voc)
Erik Kadliček (vio)
Adam Mazurek (cla)
Karin Sarkisjan (voc)
Limbora choir (voc)

Diskografie:

CD Folklore Fusions (2020)

Kompletní Shum Davar + hosté: Iva Marešová, Adam Černík a Anežka Altmanová

(songs: 1. SPELL, 2. BELOPOLKA, 3. BÍLÁ, 4. POPURI, 5. BERDITCHEVER, 6. JOVANO, 7. CYGANE LYUBYAT PESNI, 8. AJDE JANO, 9. SURP SARKIS, 10.TARINER)

Cover design by A. Dvořáková & P. Bartoš, photos by Patrick Marek

CD Tbiliso (2017)

Shum Davar feat. Gugar Manukjan

(songs: 1. TBILISO, 2. FAYTON, 3. NIFTY’S FREILACH, 4. TRIP TO COSMA, 5. ARI ARI, 6. GOLLANDETS, 7. TSIGOYNER, 8. SHERELE-LIMONCHIKI)

Cover design by Jakub Bachorik

CD Lieben (2016)

Shum Davar feat. Aliaksandr Yasinski & Limbora choir

(songs: 1. EJ BRANAT MI ZABRANAJUT., 2. JOVANO JOVANKE, 3. KHALIFA, 4. CSI LAV TU)

Cover photos by David Kummermann (from the series Libeň)

Shum Davar playing at your event?

Shum Davar (BY, GE, SVK, CZ)

KLEZMER GYPSY BALKAN PRAGUE MUSIC