O nás

Shum Davar – jsme v Praze působící kapela založená v roce 2013, spojující muzikanty z Běloruska, Gruzie, Slovenska a Česka. Každý z členů kapely vnáší do kapely osobitý talent a má za sebou spolupráci na projektech v různých žánrech, např. klasické hudbě, jazzu nebo folklóru. Vystupujeme ve dvou formacích, a to s akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim nebo Gugarem Manukyanem. Máme jednu šumdavariánskou duši, ale projevujeme ji ve dvou rozdílných podobách!

Náš styl definujeme jako fúzi klezmeru, gypsy, balkánu, slovenské, gruzínské, arménské a běloruské lidové hudby. Melodie, které hrajeme, překonaly bouře staletí a nyní zde, v samém srdci Evropy, prožívají svůj comeback. Snažíme se oslovit publikum pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Naše hudební řeč je srozumitelná všem lidem celého světa a rádi spolupracujeme na multirkuturních projektech.

Shum davar, “שום דבר“ [:shoom d’var:] je hebrejský výraz pro “nic”, “žádný” nebo “nikdo”. Vedle toho v ruštině “шум да вар“ [:shoom d’var:] znamená “šum A var“, “šum ALE var” nebo “šum ANO var”. Necháváme na posluchači posoudit, zda se Shum Davar inklinuje první nebo některé z dalších zmíněných definic!

Diskografie:

CD Folklore Fusions (2020)

Kompletní Shum Davar + hosté: Iva Marešová, Adam Černík a Anežka Altmanová

(songs: 1. SPELL, 2. BELOPOLKA, 3. BÍLÁ, 4. POPURI, 5. BERDITCHEVER, 6. JOVANO, 7. CYGANE LYUBYAT PESNI, 8. AJDE JANO, 9. SURP SARKIS, 10.TARINER)

Cover design by A. Dvořáková & P. Bartoš, photos by Patrick Marek

CD Tbiliso (2017)

Shum Davar feat. Gugar Manukjan

(songs: 1. TBILISO, 2. FAYTON, 3. NIFTY’S FREILACH, 4. TRIP TO COSMA, 5. ARI ARI, 6. GOLLANDETS, 7. TSIGOYNER, 8. SHERELE-LIMONCHIKI)

Cover design by Jakub Bachorik

CD Lieben (2016)

Shum Davar feat. Aliaksandr Yasinski & Limbora choir

(songs: 1. EJ BRANAT MI ZABRANAJUT., 2. JOVANO JOVANKE, 3. KHALIFA, 4. CSI LAV TU)

Cover photos by David Kummermann (from the series Libeň)

O členech kapely...

sasa

Aliaksandr Yasinski (ako) – Narodil se běloruském Baranoviči a už odmalička bylo jasné, že tento blonďák bude do muziky. Jeho knoflíkový akordeon jede dnes na plné obrátky, protože Saša hraje s mnoha uskupeními (Radka Fišarová, Iva Marešová, The Unlimited Trio a další…) a učí. A když nehraje nebo neučí, tak skládá, provozuje mobilní nahrávací studio nebo rozepisuje notové party pro velké orchestry. Jeho nesmírný talent a píle se projevují také ve studiu hudby – vystudoval Konzervatoř v Minsku a dále Pražskou konzervatoř a nyní pokračuje na pražské HAMU. Na jaře 2013 spoluzakládal Shum Davar.

Gugar Manukyan (ako) – Armén, rodák z gruzínské Tbilisi, který vystudoval nejdříve hudební učiliště v Tbilisi a následně hudební fakultu na institutu M. Nalbandiana v Gyumri (Arménie). Studoval hru na klavír a nyní hraje na klávesový akordeon. V Tbilisi založil rodinu a živil se částečně hudbou a kadeřnickým řemeslem. V divokých letech na začátku milénia se mu Česká republika stala novým domovem. Hraje v Praze s All Star Refugee Band a dalších uskupeních. Jeho specifický kavkazský feeling doplnil zvuk Shum Davar, jehož se Gugar stal neoddělitelnou součástí v létě 2014.

Juraj Stieranka (vio) – Kdybyste tak zhruba před pětadvaceti lety potkali na Slovensku u Lučence malého chlapce ve vyšívaném lidovém kroji, jak zdatně přiznává na housličky tamním kapelám, hádejte kdo by to mohl být? Juraj prakticky až do svých třiceti let neznal nic jiného než hrát. Po konzervatoři v Banské Bystrici hrával v Temperament Cymbal Orchestra a s profesionálním folklórním souborem Jánošík. Když se rozhodl přestěhovat do Prahy, prakticky ihned se našel s lidovým souborem Limbora. Na jaře 2013 spoluzakládal Shum Davar a v dnešní době hraje také s formací Martin Krajíček Trio, se souborem Limbora, Park Quartet a zaskakuje v Cirkus Problem.

Pavel Bartoš (bas) – Pája pochází s Rychnova nad Kněžnou ve východních Čechách, kde získal vztah k muzice a zvládl nástrahy veřejného školství. Začínal s kytarou, na kterou dodnes skvěle hraje, ale pak mu učarovaly basové tóny. Nejdříve baskytara a nyní skoro výhradně kontrabas mistra Oberlandera (podomácku Rudolf). Pája hraje ještě s Retro projekt a dalšími uskupeními, a kromě toho je to zkušený sound engineer. V Shum Davar působí Pája od samého počátku, tj. od jara 2013.

Daniel Kundrák (gui) – Rozený královéhradečák vyrůstal ve východoslovenském Popradu, kde vnímal první hudební tóny. Flétnička, klarinet a nakonec kytara. Od dvanácti let opět ve svém rodišti hraje v prvních kapelách, kde se chytá baskytary. Po gymnáziu pokračuje studiem na konzervatoři, hraje v JH Big Bandu a různých  jazzových, rockových i metalových kapelách. Jeho hledání pak vyústilo v pauzu, kdy skoro nehrál, snad jen pro své nejbližší na akustickou kytaru. Na konci 2015 přijímá výzvu bratra Viktora přidat se k Shum Davar a stává se tehdy jeho “nejmladším” členem. Od roku 2017 kapelu zastupuje a oraganizuje vše kromě repertoáru.

Marcel Kóňa (dru) – Do bicích začal bušit v 10 letech po předchozích pokusech s vařečkami na plastových krabicích. Už po roce začal hrát v malé jazzové kapele při ZUŠ v Nitře, zažil první koncerty i první neúspěch při přijímačkách na konzervatoř v Banské Bystrici. Vypracoval se hrou v Big Bandu Swingless Jazz Ensemble, se kterým procestoval Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. V současné době studuje na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde hraje v jejím prestižním Big Bandu. Jeho přesné beaty jste mohli slyšet také v kapelách Circus problem, Bran, Ľudové mladistvá, Sarah Ashley Abrman, Robin Mood, The Shocking Stops v klubech i na festivalech.

Viktor Kundrák  (dru) – Narozen v Popradu pod Vysokými Tatrami na Slovensku, dorostl v Hradci Králové na východě Čech. Tady získal základní vzdělání obecné i hudební. Jeho vztah ke klezmeru, romské a balkánské muzice se zrodil ve francouzském Štrasburku. Tam Viktor studoval a rovněž poznal skvělého kytaristu, pedagoga a zaníceného promotéra lidové hudby z východní Evropy a Balkánu, Jean-Claude Chojcana. On i jeho kapela Papyros’n Viktora vřele přijali a tehdy asi nikdo z nich netušil, že v této linii bude pokračovat v Shum Davar, jehož je Viktor na jaře 2013 zakládajícím členem. Vše začalo na Výtoni, v pražském Podskalí za libých tónů Jurajových, přibližně kolem hodiny půlnoční… Momentálně hraje kapela bez Viktora.

Shum Davar playing at your event?

Shum Davar (BY, GE, SVK, CZ)

KLEZMER GYPSY BALKAN PRAGUE MUSIC