O nás

Jsme kapela, která působí od roku 2013 v Praze. Muzikanti z Gruzie, Běloruska, Čech, Moravy i Slovenska vnášejí do repertoáru Shum Davar vlivy klezmeru, romské, balkánské, slovanské a kavkazské lidové hudby, kořeněné prvky jazzu. V současné době hraje Shum Davar ve formacích s Gugarem Manukyanem a Aliaksandrem Yasinskim, přičemž obě formace doprovází Alois Zatloukal (housle), Emil Novotny (kontrabas) a Daniel Kundrák (kytara). Aktuálně vystupuje kapela také s hosty: ILAEY (zpěv) a Erik Kadliček (housle).

Náš styl definujeme jako fúzi lidových a zlidovělých písní z mnoha koutů světa. Melodie, které hrajeme, překonaly bouře staletí a nyní s námi prožívají svůj comeback. Snažíme se oslovit publikum pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Naše hudební řeč je srozumitelná všem lidem celého světa a rádi spolupracujeme na multikuturních projektech.

Shum davar, “שום דבר“ [:shoom d’var:] je hebrejský výraz pro „nic“, „žádný“ nebo „nikdo“. Vedle toho v (bělo)ruštině “шум да вар“ [:shoom d’var:] znamená “šum A var“, “šum ALE var” nebo “šum ANO var”. Necháváme na posluchači posoudit, ke které definici Shum Davar sám inklinuje.

O členech kapely...

_DSC2244bw

Aliaksandr Yasinski (ako) – Narodil se běloruském Baranoviči a už odmalička bylo jasné, že tento blonďák bude do muziky. Jeho knoflíkový akordeon jede dnes na plné obrátky, protože Saša v roce 2022 spustil sólový projekt a navíc dlouhodobě hraje s mnoha uskupeními (Radka Fišarová, RAZAM, The Unlimited Trio a další…) a učí mlůadé talenty na ZUŠ. A když nehraje nebo neučí, tak skládá, nahrává, mixuje a masteruje nahrávky, nebo rozepisuje notové party pro velké orchestry. Jeho nesmírný talent a píle se projevují také ve studiu hudby – vystudoval Konzervatoř v Minsku, Pražskou konzervatoř a pražskou HAMU. Aliaksandr na jaře 2013 spoluzakládal Shum Davar.

Gugar Manukyan (ako) – Armén, rodák z gruzínské Tbilisi, který vystudoval nejdříve hudební učiliště v Tbilisi a následně hudební fakultu na institutu M. Nalbandiana v Gyumri (Arménie). Studoval hru na klavír a nyní hraje na klávesový akordeon. V Tbilisi založil rodinu a živil se částečně hudbou a kadeřnickým řemeslem. V divokých letech na začátku milénia se mu Česká republika stala novým domovem. Hraje v Praze s All Star Refugee Band a dalších uskupeních. Jeho specifický kavkazský feeling doplnil zvuk Shum Davar, jehož se Gugar stal neoddělitelnou součástí v létě 2014.

Erik Kadlíček (vio) – v roce 2024 se k nám přidává rodák ze sloveneské Prievidze, který vyrostl na moravské cimbálovce, studoval na Konzervatoři J. Ježka a bratislavské VŠMU. V minulosti a dnes hrál a hraje s mnoha zajímavými kapelami z mnoha žánrů (Bratislava Hot Serenaders, Circus Problem, ZVA 12-28 aj.).

Emil Novotny (bas) – je naše posila z česko-kanadské muzikantské rodiny a další, tentokrát soušasný student pražské Konzervatoře J.Ježka. Orientuje se na world music a jazz (Mama Mbaye, Wet Knees + různé jazzové party).

Daniel Kundrák (gui) – Rozený královéhradečák, který vyrůstal ve východoslovenském Popradu. Od dvanácti let působí opět ve svém rodišti a hraje v prvních kapelách, kde se chytá baskytary. Konzervatoř J. Ježka sice nedostudoval, zahrál hraje v JH Big Bandu a různých lokálních jazzových, rockových i metalových kapelách. Na konci 2015 přijímá výzvu bratra Viktora přidat se k Shum Davar s kytarou. Od roku 2017 kapelu zastupuje.

Také s námi hráli a třeba ještě někdy zahrají:

Alois Zatloukal (vio)
Marcel Kóňa (dru)
Juraj Stieranka (vio)
Pavel Bartoš (bas)
Viktor Kundrák  (dru)

Hosté:
ILÆY (voc)
Iva Marešová (voc)
Erik Kadliček (vio)
Adam Černík (vio)
Anežka Altmanová (voc)
Adam Mazurek (cla)
Karin Sarkisjan (voc)
Limbora choir (voc)

Shum Davar (BY, GE, SVK, CZ)

KLEZMER GYPSY BALKAN PRAGUE MUSIC